Transplantační program byl zahájen v roce 1991 první příbuzenskou transplantací kostní dřeně, od roku 1993 odstartoval program nepříbuzenských transplantací kostní dřeně spolu s autologními transplantacemi krvetvorných buněk po předchozí přípravě vysocedávkovanou chemoterapií.
Naše pracoviště patří počtem prováděných alogenních a autologních transplantací mezi největší transplantační centra v České republice. Provádíme všechny typy alogenních transplantací – sourozenecké, nepříbuzenské i tzv. haploidentické příbuzenské. Laboratoře provádějící tkáňové typizace pacientů, příbuzných i nepříbuzných dárců kostní dřeně (HLA typizace) jsou od roku 2000 akreditovány European Federation for Immunogenetics (EFI).
Český Národní Registr Dárců Dřeně je od roku 2005 jediným WMDA akreditovaným registrem v české republice, v roce 2010 po úspěšné WMDA reakreditaci je pak spolu s Anglií, Francií a USA jedním ze čtyř akreditovaných registrů vůbec. WMDA akreditace je celosvětově uznávaný certifikát garantující nejvyšší kvalitu náboru a vyšetření nepříbuzných dárců, odběru jejich krvetvorných buněk a transportu buněk do transplantačního centra. (Další informace viz www.kostnidren.cz .)
Jako první centrum v České republice a východní Evropě jsme v roce 2008 získali mezinárodní akreditaci JACIE pro autologní, alogenní příbuzenské a nepříbuzenské transplantace a současně pro odběr a zpracování krvetvorných buněk. Tuto akreditaci jsme opakovaně obhájili.
V současnosti provádíme ročně kolem 120-150 transplantací krvetvorných buněk, z tohoto počtu přibližně 2/3 tvoří autologní transplantace, zbytek pak alogenní transplantace od příbuzných či nepříbuzných dárců.
Stovky nemocných léčíme ročně intenzivní chemoterapií nebo jinou nákladnou moderní léčbou za hospitalizace či v ambulantních stacionářích.