Afereza je metoda umožňující odběr různých krevních složek z krve dárce. Podle typu odebírané krevní složky se aferezy dělí na:
Afereza se provádí pomocí přístroje – separátoru krevních buněk. Krev se odebírá ze žíly a odvádí se hadičkou do přístroje, kde prochází přes speciální odstředivku. V ní se krev rozděluje na jednotlivé komponenty podle jejich rozdílné hustoty. Požadovaná krevní složka se odvádí do sběrného vaku, ostatní komponenty se opět mísí a plná krev se vrací bez poškození návratnou hadičkou do druhé žíly. Na rozdíl od odběru plné krve se při afereze odebírá pouze požadovaná krevní složka a zbytek krve se vrací zpět dárci nebo pacientovi.
Krevní destičky (trombocyty) jsou nejmenší krvinky, které cirkulují v naší krvi. Jsou důležité k ochraně organismu proti krvácení. Za normálních okolností ucpávají defekty ve stěnách cév a společně se zvláštními bílkovinami krevní plazmy se podílejí na správné funkci srážení krve. Koncentráty krevních destiček odebrané od zdravých dárců jsou nezbytné pro léčbu nemocných, kterým destičky z nějakého důvodu chybějí. Nejčastěji se jedná o pacienty s různými typy leukémií, kteří podstupují chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně. Tito nemocní jsou ohroženi krvácivými komplikacemi a pravidelná aplikace destiček od zdravých dárců jim umožňuje překlenout období do obnovy jejich vlastní krvetvorby.
Dárce krevních destiček musí obecně naplnit některá (zákonem stanovená) kritéria:
Před zařazením do evidence podstupuje každý dárce pohovor s lékařem a laboratorní vyšetření k posouzení jeho zdravotní způsobilosti k odběru. Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně možnosti darování destiček ve vašem případě, kontaktuje pracovníky Separačního centra.
Před odběrem
Po odběru
Během aferézy se mohou u dárce manifestovat některé nežádoucí projevy. Většina z nich je nezávažná a při včasném řešení nepůsobí dárci větší problémy.
Ke krvi dárce se během odběru přidává v malém množství protisrážlivý roztok, který zajišťuje hladký průtok krve přístrojem. Roztok je směsí kyseliny citrónové, citrátu sodného a glukózy. Protisrážlivý efekt spočívá ve vazbě vápníku, který je nezbytný pro krevní srážení. Roztok ovlivňuje krevní srážlivost pouze během průtoku přístrojem. Po návratu krve se v organismu jako látka tělu vlastní zpracuje a vyloučí (během několika hodin po odběru). V některých případech může při pomalejším odbourání roztoku dojít k lehkému snížení hladiny vápníku v těle dárce. Tento pokles se projeví pocitem brnění nebo mravenčení prstů, rtů nebo jazyka, později event. i svalovými křečemi.
V rámci prevence této komplikace dostává každý dárce k pití „šumivý“ vápník, který může vypít během procedury. Pokud i přesto dojde k projevům citrátové reakce, doplňujeme vápník injekčně do návratné hadičky, takže hladina vápníku se upraví, nepříjemné projevy odezní a nedochází k rozvoji závaznějších forem reakce. Pokud by i přesto přetrvávaly nebo se vyskytly u dárce v souvislosti s podáním protisrážlivého roztoku větší problémy, odběr se předčasně ukončuje. Lékař i odběrová sestra Vás o možnosti této reakce opakovaně poučí. Je důležité hlásit během odběru už první známky nekomfortu, aby se rozvoji závažnějších projevů dalo účinně předejít.
Kvalitní žilní přístup (žíla na předloktí) umožňuje dostatečný průtok krve přístrojem a je nezbytnou podmínkou hladkého průběhu aferézy. Žilní přístup může být nejčastěji komplikován vznikem hematomu (modřiny) v místě vpichu. Riziko této komplikace snižujeme správným stlačením a ošetřením místa vpichu po odběru.
Nedostatečný přístup může vyžadovat "přepíchnutí" periferního žilního katetru do jiné žíly.
Může se vyskytnout nevolnost, závrať jako projev pomalejšího přizpůsobení krevního oběhu změnám při odběru nebo v důsledku nepřiměřené psychické reakce (strach, nervozita). Vzniku těchto problémů lze předcházet dostatečným příjmem potravy a tekutin před odběrem, vyloučením větší fyzické námahy.